Kolme kuru matka kokkuvõte

päevi
23
millest täispuhkepäevi
2
päevi 5000 m piirimail
8
dušipäevi
2
samme
440000-480000
kilomeetreid
250+ km
tõusumeetreid
15000 m
min kõrgus
1500 m
max kõrgus
5643 m

Ööbimiskohad

Shivalaya – Kinja – Goyam – Junbesi – Jubing – Paiya – Bengkar – Namche Bazaar – Namche Bazaar – Pangboche – Pangboche – Dingboche – Chukkung – Chukkung – Lobuche – Gorak Shep – Dzongla – Dzongla – Gokyo – Gokyo – Lumde – Namche Bazaar – Bengkar – Lukla

Matka teekond

Teekond pole päris täpne, kuna ei ole matka jooksul GPSiga üles võetud, vaid paar nädalat pärast matka lõppu käsitsi kiiruga kaardil üles joonistatud. Joonistamise (ja matkamise enda) aluseks oli väga hea OpenStreetMapis olnud matkarada.

Digitaalsest kaardist

OpenStreetMap kaardi vaatamiseks kasutasime oma Android telefonides OsmAndi, mis on paljude seadistusvõimalustega ja pluginatega (nt joonlauda kasutame tihti). Sinna saab mugavalt tõmmata vektorformaadis terve riigi offline kaardi, nt Nepaali kaart on ainult 150 MB suur. Isegi offline juhised (autoga sõitmisel) toimivad, kuigi vahel väikeste veidrustega. Google Mapsis on offline võimalused vist veel üsna piiratud.

Ja Google Mapsist oleks nii või naa matkal vähem kasu olnud, kuna seal on peal ainult populaarsemad rajad ehk Everest Base Camp trek ja Gokyosse otse minev tee. OpenStreetMappi on toredad inimesed pannud kogu meie matka tee, kusjuures detaile tundus isegi rohkem all Shivalaya-Lukla lõigul, kus Google’i kaardil laiutab hetkel tühjus.

Kasulik lisa OsmAndile on selle kõrgusjoonte plugin. Kuigi see teeb kaardi kuvamise aeglasemaks (eriti Nepaalis, kus neid jooni on palju) ja kohati tunduvad jooned natuke valed, siis oli vahel huvitav vaadata, kui palju ja järsult veel tõusta on vaja. Samuti muudavad need sealkandis, kus teid ja muid tehisobjekte on minimaalselt, kaardi informatiivsemaks ja huvitavamaks vaadata.

Kõiki radu siiski peal polnud: näiteks oli puudu Ama Dablami Advanced Base Campi minev tee. Kuna OpenStreetMap on nagu Wikipedia, siis üritasin selle vea parandada. Ühes eelnevas postituses mainitud põhjustel ma siiski päris ABCsse kohale ei jõudnud. Lindistasin siiski telefoniga tehtud teekonna üles ja kandsin enamiku teest ABCsse (koos teel olnud künkakeselt avanenud vaatega) OpenStreetMap kaardile:

(postitamise hetkel ei pruugi veel lisandused olla jõudnud siin kasutatud kaardile propageeruda). Kui keegi kunagi satub lõpuni käima, siis võiks rajakese ära lõpetada ja koos ABC asukohaga kaardile kanda 🙂

Kui ma oleksin matkakorraldaja

Siis ma ei teeks matka Everesti baaslaagrisse. Selle rahvarohke edasi-tagasi käigu asemel läheks pigem (pärast Ama Dablami baaslaagris käiku) mööda Gokyo orgu (kus meil jäi küll käimata) ja Ngozumba liustikku järveäärsesse Gokyosse. Seal võib minna kõrgemate järvede äärde ja võimalik et Cho Oyu baaslaagrisse ning Gokyo Ri mäekese otsa. Pärast seda saab ületada Renjo La kuru, mis meie hinnagul oli kõige kaunim ja lihtsam kolmest kurust. Alla tagasi Namchesse saab mööda maalilist orgu, mis läbib Thamet. Gokyo on üsna populaarne, aga nt Renjo La kurul ja Thame orus kohtasime väga vähe teisi matkajaid.

Aga ma ei ole matkakorraldaja ja me ise sellist matka tegelikult ei läbinud. Võimalik, et puudu jääks natuke kohe maailma suurimate mägede jalamil olemise tundest, mida võis ehk kogeda Chukkungis ja Everesti baaslaagris. Ka ilus Lobuche-Dzongla otselõik jääks läbimata ja ka rohelised ja veidi autentsemad madalamal asuvad külad jääks nägemata. Ehk kui on aega, siis tuleks teha ikka kõik kolm kuru ja alustada kuskilt enne Lukla lennujaama, nt Shivalayast 🙂 Ja kindlasti võtta rahulikult ja ettevaatlikult, eriti kõrgemale liikudes.

One Comment

Avalda arvamust